Słowotwórstwo angielskie - ćwiczenia, cz. 4

To ćwiczenie z zakresu matury z angielskiegoSprawdź plan nauki
Szacowany czas trwania8 min
Liczba pytań15
Słowotwórstwo angielskie, część czwarta. Kolejny zestaw wyrazów do przekształcenia.
1. You mustn't go out without my
(approve).
2. There was so much noise in the room that Mark's speech was totally
(comprehend).
3. The first
(settle) of Polish people is now a museum.

Świetnie Ci idzie! Zostało jeszcze 12 pytań.

Zaloguj się lub załóż darmowe konto, aby odblokować pełny dostęp do ćwiczenia.

Chcesz zobaczyć wszystkie pytania?

Załóż darmowe konto w 30 sekund i odblokuj pełny dostęp do ćwiczeń.

Odblokuj WSZYSTKIE darmowe ćwiczenia i testy egzaminacyjne.
Gotowe plany nauki do matury i egzaminu ósmoklasisty - pierwszy moduł za darmo.
Ćwicz na zadaniach zgodnych z wymaganiami CKE - z wyjaśnieniem każdego błędu.
Śledź swoje postępy osobno w każdym obszarze egzaminu.

Najczęściej zadawane pytania

Warto regularnie używać słowników z opcją pokazywania wszystkich pochodnych dla danego rdzenia. Ucząc się jednego słowa (np. attract), od razu notuj jego przymiotnik (attractive) i rzeczownik (attraction). Przykład: "The main attraction is the museum." (Główną atrakcją jest muzeum).

Konwersja to zjawisko bardzo ciekawe i powszechne, gdy dane słowo z zachowaniem dokładnie tej samej formy i pisowni może pełnić funkcję zarówno czasownika, jak i rzeczownika, np. water, park czy book. Przykład: "I need to book a ticket." (Muszę zarezerwować bilet - tu jako czasownik).

Najczęstszym błędem dla wysokiego poziomu B2/C1 jest zapominanie, że aby uzyskać żądany w luce sens, trzeba bardzo często dodać DO JEDNEGO SŁOWA zarówno przedrostek, jak i przyrostek naraz (tzw. multiple affixation). Uczniowie wpisują formę niepełną. Poprawnie: "It is an unforgettable experience." (Jest to niezapomniane doświadczenie - un+forget+able).