Transformacje zdań ze słowem kluczem B1 #4
Chcesz zobaczyć to zadanie razem z wyjaśnieniami?
To ćwiczenie jest dostępne w planie premium, razem z wyjaśnieniem każdego błędu, planem nauki i ponad 500 zadaniami zgodnymi z CKE.
Pełny dostęp do 500+ ćwiczeń premium (Matura i Egzamin 8-klasisty). Wyjaśnienie każdej błędnej odpowiedzi - dokładnie co i dlaczego. Kompletne plany nauki i autorskie arkusze egzaminacyjne.
Najczęściej zadawane pytania
Konstrukcja "used to" (mieć w zwyczaju) opisuje nawyki i stany z przeszłości. W transformacjach często wymienia się ją ze słówkiem "anymore" (już nie) na końcu zdania lub używa się czasu Past Simple. Przykład: "I used to smoke." -> "I don't smoke anymore." (Kiedyś paliłem. -> Już nie palę).
Spójnik "unless" oznacza "jeśli nie" lub "chyba że". Ponieważ już sam w sobie niesie przeczenie, zdanie następujące po nim musi być w formie twierdzącej. Przykład: "If you don't hurry, you will miss the train." -> "Unless you hurry, you will miss the train." (Jeśli się nie pospieszysz, spóźnisz się na pociąg).
Najczęstszym błędem jest stosowanie z "unless" tzw. podwójnego przeczenia, czyli dodawania kolejnego przeczenia w zdaniu (np. "unless you don't hurry"). Jest to poważny błąd. Poprawnie: "I won't go unless you invite me." (Nie pójdę, chyba że mnie zaprosisz).