A czy an? To prosta zasada, ale warto ją przećwiczyć! W tym krótkim teście Twoim zadaniem jest wstawienie poprawnego przedimka nieokreślonego. To świetne ćwiczenie dla początkujących.
1.
dog
2.
umbrella
3.
interpreter
4.
table
5.
chair
6.
old house
7.
big eye
8.
animal
9.
lovely actress
10.
optimist
11.
unit
12.
hour
13.
university
14.
interesting idea
15.
union

Chcesz zobaczyć więcej zadań?

Załóż darmowe konto w 30 sekund i odblokuj pełny dostęp do ćwiczeń.

Odblokuj WSZYSTKIE darmowe ćwiczenia i testy.
Pobieraj materiały PDF i ucz się offline.
Zapisuj wyniki i śledź swoje postępy na wykresach.
Zdobywaj odznaki i wspinaj się w rankingach.
Ucz się w skupieniu - zero reklam i rozpraszaczy.

Najczęściej zadawane pytania

Wybór pomiędzy przedimkami zależy wyłącznie od tego, jaką wymową zaczyna się następujące po nim słowo. Przedimek 'a' wstawiamy przed słowami zaczynającymi się od dźwięku spółgłoski, a 'an' przed słowami zaczynającymi się od dźwięku samogłoski. Przykład: I saw a dog and an elephant (Widziałem psa i słonia).

Tak, jest to absolutnie najważniejsza reguła dotycząca tych przedimków. Mimo że słowo zaczyna się od samogłoski w piśmie, może zaczynać się od spółgłoski w wymowie i odwrotnie. Liczy się tylko to, co słyszymy. Przykład: She is an honest person (Ona jest uczciwą osobą - dźwięk o).

Uczniowie często zapominają o wyjątkach i wstawiają błędnie 'an' przed wyrazami takimi jak 'university' czy 'euro', ponieważ zaczynają się one w piśmie na samogłoskę. Jednakże ich wymowa zaczyna się od spółgłoskowego dźwięku 'j', więc poprawną formą jest zawsze przedimek 'a'. Przykład: He wears a uniform to work (On nosi mundur do pracy).